Porady dla konfiguracji Routera WLAN

Utworzono: niedziela, 15 maj 2011

Konfiguracja Routera WLAN ( Neostrada, Netia, Dialnet )

Kupując router Wi-Fi, zazwyczaj nie musimy się martwić o to, jak za jego pomocą bezprzewodowo połączyć nasze komputery z Internetem. Sprzedawane obecnie modele są najczęściej dostarczane wraz z oprogramowaniem konfigurującym połączenie kablowe z operatorem Sieci. Niestety, czasami mamy do dyspozycji sprzęt z demobliu albo używamy systemu innego niż Windows – w takim przypadku trzeba samodzielnie określić parametry łącza.

Adam Rudziński

W artykule opiszemy, jak skonfigurować router/punkt dostępowy dla potrzeb połączenia z sieciami i usługami trzech głównych krajowych dostawców Internetu: Telekomunikacji Polskiej, Dialogu i Netii. Nie będziemy natomiast zajmować się ustawieniami łącza bezprzewodowego. Zakładamy, że użytkownicy mają dość zdrowego rozsądku, aby włączyć szyfrowanie WPA/WPA2 i zdefiniować hasło bardziej skomplikowane niż fraza "qwerty".

W każdym przypadku posłużymy się konfiguratorem uruchamianym za pośrednictwem przeglądarki WWW, a router podłączymy do portu ethernetowego w komputerze. Aby nasz sprzęt komunikował się z siecią operatora, konieczne jest określenie kilku parametrów:

 • identyfikatora ścieżki wirtualnej (VPI, Virtual Path Identifier),
 • identyfikatora kanału wirtualnego (VCI, Virtual Channel Identifier),
 • protokołu,
 • metody enkapsulacji.

Oczywiście należy też podać dane logowania otrzymane od usługodawcy.

Podłączamy zatem router do peceta, podajemy jego adres IP (przykładowo: 192.168.1.1), login i hasło do panelu administracyjnego i przechodzimy do okna konfiguracji łącza przewodowego.

Telekomunikacja Polska: Neostrada

W przypadku Neostrady korzystamy z routera wyposażonego w modem ADSL zgodny ze specyfikacją Annex A, czyli transmitujący dane po łączach analogowych. Cztery wymienione wcześniej parametry powinny mieć następujące wartości:

 • VPI: 0
 • VCI: 35
 • Protokół: PPPoA
 • Enkapsulacja: VC-Mux (w niektórych regionach kraju: LLC)

Wystarczy pobieżnie przyjrzeć się zrzutowi ekranu po lewej stronie, aby zauważyć, że w panelu konfiguracyjnym routera (w tym przypadku modelu TP-LINK TD-W8901G) parametry łącza są zgrupowane. Przykładowo, protokół został wskazany wraz z metodą enkapsulacji (PPPoA VC-Mux) w sekcji PPPoE/PPPoA. O wyborze mechanizmu PPPoA zdecydowaliśmy "piętro wyżej" – w sekcji Encapsulation.

Dialog: DialNet

Dialog proponuje klientom dwa rodzaje usług: DialNet Mega bazuje na własnych łączach operatora, a DialNet Global jest przeznaczona dla klientów podłączonych do sieci Telekomunikacji Polskiej. Pierwszy wariant wymaga modemu xDSL Annex B, a drugi – Annex A. Odmienne są też parametry konfiguracyjne.

DialNet Mega

 • VPI: 1
 • VCI: 32
 • Protokół: PPPoA
 • Enkapsulacja: LLC

DialNet Global

 • VPI: 0
 • VCI: 35
 • Protokół: PPPoA
 • Enkapsulacja: VC-Mux (w niektórych regionach kraju: LLC)

Netia: Szybki Internet (Net24)

Netia, podobnie jak Dialog, świadczy usługi dostępowe Szybki Internet (dawniej: Net24) albo na liniach własnych, albo dzierżawionych od Telekomunikacji Polskiej. Także i tutaj stosuje się różne modemy (odpowiednio: Annex B i Annex A), a parametry konfiguracyjne są inne:

Szybki Internet (sieć Netii)

 • VPI: 8
 • VCI: 35
 • Protokół: PPPoE
 • Enkapsulacja: LLC

Szybki Internet (sieć TP SA)

 • VPI: 0
 • VCI: 35
 • Protokół: PPPoA
 • Enkapsulacja: VC-Mux (w niektórych regionach kraju: LLC)

 

Jeśli chodzi o zabezpieczenie sieci WLAN to zapraszam do tego artykułu.

 

Jak stworzyć sprawną sieć w domu?

Od dawna wiadomo, że sprzęt komputerowy to nie tylko jednostka centralna, monitor, myszka i klawiatura. Rozwój urządzeń mobilnych oraz - przede wszystkim - upowszechnienie dostępu do internetu sprawiły, że komputery stały się integralnym elementem naszego życia. Równolegle poszerzyła się ilość narządzi, które ułatwiają  korzystanie ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych. Jedną z takich kategorii są urządzenia sieciowe, a czasy kiedy jedynym sposobem połączenia komputera z internetem był kabel dawno mamy już za sobą.

 

Jak zatem łatwo i szybko stworzyć solidną sieć w swoim domu? Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. W kilku krokach poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy tego procesu, zaczynając od wyboru tak podstawowych urządzeń, jak ruter czy przełącznik, aż do zaawansowanych rozwiązań, jakimi są banki danych czy urządzenia Powerline.

Ruter - twoja brama do wirtualnej rzeczywistości

Co zrobić, gdy założyliśmy sobie internet i mamy już kabel, stanowiący naszą furtkę do świata wirtualnego? Oczywiście, można podłączyć go do jednego komputera. Nie pozwoli to jednak na korzystanie z sygnału dla większej ilości urządzeń, będziemy też „uziemieni" w jednym miejscu. Potrzebujemy zatem rutera! Czym on jest i w jaki sposób go wykorzystać?

wlan-domowy

Ruter rozdziela sygnał naszego dostawcy internetu na wszystkie urządzenia, które mogą korzystać z zasobów „globalnej wioski". Dzięki niemu możemy podłączyć do internetu kilka komputerów stacjonarnych, np. używając kabla, a bezprzewodowo laptopa, ipada, palmtopa, a nawet drukarkę, z której będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy naszej domowej sieci.  Jaki ruter jest najlepszy dla sieci domowej? Wszystko zależy od prędkości naszego łącza oraz liczby urządzeń, które chcemy podłączyć do internetu. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania zarówno w standardzie Wireless-G, jak również nowszym i szybszym, Wireless-N. Wachlarz produktów w tej kategorii jest ogromny. Od najbardziej podstawowych urządzeń, przez takie, których możliwości możemy zwiększać i dowolnie modyfikować ich parametry (nie tylko poprzez oprogramowanie dostarczane przez producentów, ale również „open-source'owe", tworzone przez samych użytkowników). Najwyższą półkę tej grupy produktów stanowią urządzenia posiadające zaawansowane zabezpieczenia oraz rozbudowane możliwości techniczne, które dedykowane są bardziej rozbudowanym sieciom czy też wymagającym użytkownikom posiadającym wiedzę na temat ich zastosowań.

Z kolei popularność internetu dostarczanego za pośrednictwem sygnału sieci komórkowej skłoniła producentów do wyprodukowania routerów, udostępniających bezprzewodowo sygnał z karty, najczęściej z portem USB, którą zwyczajnie podłączamy do rutera.

Jeżeli posiadamy stałe łącze i usługę od jednego z dużych operatorów korzystających z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej, warto zainteresować się jednym z modeli ruterów „ADSL-owych". Są to urządzenia dedykowane tym użytkownikom, których dostęp do internetu możliwy jest za pośrednictwem kabla telefonicznego. Sposób działania i możliwości tych urządzeń są w zasadzie tożsame z modelami oznaczonymi symbolem DSL. Różnią się zasadniczo jedynie wtyczką, przez którą internet „płynie" do urządzenia. Są one dedykowane do rozdzielania sygnałów lokalnych operatorów sieci kablowych i przesyłających sygnał drogą radiową.

wlan-domowy-1Laptopa z telewizorem można połączyć wykorzystując tradycyjne połączenie kablowe lub bezprzewodowo za pomocą specjalnych przystawek telewizyjnych (np. Push2TV HD).

 

 

 

 

Przełączniki - dla zwolenników klasycznych rozwiązań

A co zrobić w sytuacji, gdy w całym domu mamy już rozprowadzone kable do stanowisk komputerowych? Warto zaopatrzyć się wówczas w rozwiązanie dla klasycznych sieci przewodowych, jakim jest przełącznik. To doskonała propozycja sprzętowa w sytuacji, gdy w użyciu jest więcej niż jeden komputer stacjonarny. Sygnał przewodowy jest najpewniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o stabilność i prędkość transferu.

Karty bezprzewodowe WiFi

Obecnie wszystkie dostępne na rynku notebooki posiadają wbudowaną kartę WiFi do bezprzewodowego odbioru internetu. Jednak jakość ich działania nie zawsze jest godna polecenia. Gdy ściany są grube, takie karty mogą mieć zakłócenia podczas odbioru sygnału, może on zanikać - być po prostu niestabilny. Dla polepszenia sygnału, jego stabilizacji i aktualizacji do najnowszych standardów należy wyposażyć sprzęt komputerowy w bezprzewodowe urządzenie do jego odbioru. Sprawdza się ono również w sytuacji, gdy chcemy połączyć z siecią bezprzewodową komputer stacjonarny (unikając w ten sposób wiercenia w ścianach i układania kabli). Taką kartę należy wprowadzić do portu USB i zainstalować oprogramowanie. Sieć działa wówczas tak samo, jak w przypadku notebooków.

 

Multimedialna rozrywka w sieci

W ramach sieci możemy dzielić swoje pliki poprzez różne odbiorniki multimedialne. Odtwarzanie cyfrowych zdjęć, filmów i muzyki odbywa się wtedy bezpośrednio z komputera lub urządzeń z rodziny NAS (banki danych). Dzięki takim rozwiązaniom mamy możliwość odbioru multimediów z internetu (portali typu YouTube czy Vimeo), jak również oglądania filmów i słuchania muzyki z zasobów dyskowych na dużym ekranie z przestrzennym dźwiękiem z kina domowego.

wlan-domowy-2

Powerline - sieć komputerowa przez sieć elektryczną

Czy perspektywa stworzenia sieci komputerowej tylko przy wykorzystaniu gniazdka wydaje się scenariuszem z przyszłości? Nic bardziej mylnego. Internet może być w każdym gniazdku naszego domu. Jest to możliwe dzięki adapterom Powerline, które przesyłają sygnał sieci wykorzystując wewnętrzną instalację elektryczną. „Dużym atutem tych urządzeń jest ich łatwość obsługi. Wystarczy podłączyć jedno urządzenie do rutera, a kolejne do wybranych gniazdek elektrycznych w naszym domu" - mówi Robert Kulasiński z NETGEAR Polska.

 

NAS - bank Twoich danych

Gdy posiadamy już sprawnie działającą sieć, z której korzysta kilka komputerów, pojawia się problem z gromadzeniem plików - zdjęć z podróży i rodzinnych uroczystości, a także ulubionych filmów. Warto wówczas pomyśleć o zakupie banku danych, czyli dysku udostępniającego nasze zasoby wszystkim, z którymi chcemy się nimi dzielić, nawet jeśli znajdują się na drugim końcu świata. Ta grupa produktów rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie. Przyczynia się do tego fakt, że dostęp do multimediów jest coraz łatwiejszy, a jakość plików często nie odbiega od najwyższych standardów. Niestety przekłada się to na ich „wagę". Coraz więcej osób wybiera pliki muzyczne w formacie bezstratnym FLAC zamiast mp3, większą popularnością cieszą się filmy w jakości High Definition. Dyski komputerowe nie są wystarczające dla składowania takich ilości multimediów. Urządzenia z serii NAS odpowiadają na takie potrzeby. Są to niewielkie, eleganckie skrzyneczki z zamkniętymi w środku dyskami twardymi o dużych pojemnościach. W zależności od ilości przechowywanych danych można wybrać urządzenia dwu, cztero lub sześciodyskowe. Nowością na rynku są NASy, które umożliwiają dostęp do danych zgromadzonych na dyskach poprzez smartfony. Odbywa się to dzięki specjalnym aplikacjom tworzonym pod konkretne systemy i urządzenia, na przykład iPhone.

Powyższy opis jest przykładem, jak można stworzyć profesjonalną sieć domową. Rozpoczynając od urządzeń najbardziej podstawowych, a na zaawansowanych technicznie kończąc. Bogaty wybór sprzętu na rynku sprawia, że ich dobór zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami już nie może stanowić większego problemu.

Tekst został opracowany przez ekspertów z NETGEAR Polska.

 

 

 

Jak poprawić zasięg sieci WLAN 

Nawet jeśli twoja sieć bazuje na tanim ruterze, to umiejętny tuning i kilka prostych trików pozwolą znacznie zwiększyć zasięg WLAN. Nareszcie będziesz miał Internet nawet w najdalszym kącie mieszkania!

Autor: Jerzy Majdaniecanteny wlan.pg
Przedstawiamy triki zwiększające zasięg WLAN

Przy stole w jadalni: 85%, w pokoju dzieci: 32%, a na tarasie już tylko 1% zasięgu WLAN. Nawet jeśli zainwestujemy w zaawansowany ruter, przy seryjnych parametrach nie zapewni on dobrego odbioru w każdym miejscu dużego domu. Wprawdzie stosowane przez producentów nowoczesne anteny umożliwiają bardzo szybką transmisję danych, ale tylko na niewielkie odległości. Problem stanowi wielkość typowych anten – nie pozwalają uzyskać dobrego zasięgu nawet najwyżej ocenianym ruterom.

Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, wystarczy nieco zmodyfikować sprzęt. Prezentujemy, jak – dzięki nowej antenie – uzyskać nawet 60-procentowy wzrost zasięgu. Tego nie zapewnią nawet najlepsze standardowe urządzenia. Ponadto prezentujemy wskazówki dotyczące tuningu firmware’u i wyboru właściwej lokalizacji rutera. Wystarczy wskazać miejsce, w którym ma być zasięg, a dzięki narzędziu
z płyty CHIP DVD poznamy najlepszy punkt na ustawienie anteny.

1. Diagnoza: znajdujemy anteny

Modyfikację rutera opisujemy krok po kroku na przykładzie popularnego modelu Linksys WRT160NL. W przypadku innych ruterów procedura wygląda podobnie.
Główną przyczyną słabego zasięgu nadajników sieci WLAN są okna, grube ściany
i zakłócenia powodowane przez inne urządzenia elektroniczne. Rozwiązanie można zawrzeć w dwóch słowach: moc nadawania. Standardowo jest ona zwykle zbyt niska, choć możliwości rutera są większe. Z reguły ograniczeniem jest słaba antena. Mimo że istnieją anteny osiągające zysk energetyczny rzędu nawet 20 dBi (w odniesieniu do anteny izotropowej), te stosowane w większości ruterów często osiągają ledwie 2 dBi. Wniosek jest prosty: czas na nową antenę. Problem leży w jej odpowiednim doborze i dobraniu odpowiedniego złącza.

Linksys dobrze współpracuje z niedrogą 19-centymetrową anteną TL-ANT2405C firmy TP-Link o zysku energetycznym 5 dBi. Można ją kupić przez Internet w cenie ok. 20 zł. W naszym teście pozwoliła ona uzyskać wzrost mocy aż o 60%. Jest to antena dookolna, czyli emitująca sygnał równomiernie we wszystkich kierunkach. Chcąc skierować falę radiową w wybranym kierunku, wykorzystajmy antenę kierunkową. Nie trzeba kupować jej za grube pieniądze w sklepie. Na płycie dołączonej do wydania umieściliśmy instrukcję samodzielnej budowy anteny kierunkowej z niedrogich komponentów. W obu przypadkach zwróćmy uwagę, by antena była wyposażona w złączkę RP-SMA umożliwiającą podłączenie jej do Linksysa.

anteny wlan

Uwaga Rutery w standardzie 802.11n, umożliwiające transmisję z szybkością
300 Mb/s, wymagają dwóch anten. Większa szybkość jest możliwa dzięki technologii Spatial Multiplexing, czyli multipleksacji przestrzennej. Ruter dzieli dane do przesłania na dwa kanały, co teoretycznie pozwala uzyskać nawet o 100% większą szybkość. Pakiety z poszczególnych kanałów różnią się sygnaturami przestrzennymi, czyli kierunkiem, z którego docierają do odbiornika. Z tego powodu trzeba odpowiednio ustawić anteny (szczegóły w punkcie 4).

2. Podzespoły: korzystamy z adaptera

Jeśli antena naszego rutera nie jest przykręcana na zewnątrz, ale umieszczono ją – jak np. w ruterze FritzBox (patrz testy sprzętu) – w środku urządzenia, potrzebujemy adaptera pozwalającego wyprowadzić ją poza obudowę. Możemy zbudować go samodzielnie, ale koszt potrzebnych części jest niemal równy cenie gotowego produktu. Do tego rutera potrzebujemy na każdą z dwóch anten po jednej przejściówce ze złącza RP-SMA na wtyczkę U.FL (ok. 10 zł).

W Internecie znajdziemy również adaptery do ruterów innych producentów. Pamiętajmy, by dobrać odpowiednią długość kabla – wymieniony tu adapter na pewno jest odpowiedni do FritzBoksów, ale jeśli mamy inne urządzenie, lepiej najpierw otworzyć je i sprawdzić, jak długi przewód będzie potrzebny.

router 1

3. Montaż

Aby wymienić anteny w naszym testowym ruterze Linksysa, wystarczy je przykręcić do umieszczonych na zewnątrz gniazd. Jeśli ruter wyposażony jest w anteny wewnętrzne, to trzeba najpierw otworzyć obudowę. urządzenia.
Rada Wkręty bywają ukryte pod gumowymi stopkami urządzenia (tak jak na zdjęciu numer 2 na poprzedniej stronie). Aby podnieść pokrywę, podważmy ją, przeciągając wkrętakiem lub tępym nożem po rowku oddzielającym ją od dolnej części obudowy. Następnie ostrożnie ją zdejmijmy.Obie anteny MIMO możemy wyjąć z uchwytów. Wtyczki ich przewodów ostrożnie wysuwamy ze złączy na płycie głównej, delikatnie podważając je z obu stron małym wkrętakiem płaskim.
Aby zamontować nowe anteny, nie musimy wiercić dziur w obudowie. Wyprowadźmy tylko przewody adapterów przez otwory do mocowania rutera znajdujące się na jego spodzie. Następnie wciśnijmy końcówki przejściówek w gniazda na płycie i na powrót zmontujmy urządzenie. Do wolnych końcówek przykręcamy anteny.

anteny3

Żródło: http://www.trochetechniki.pl

 

Upgrade firmware, czyli aktualizacje oprogramowania routera Wi-Fi

Przed rozpoczęciem poniższych czynności należy bezwzględnie podłączyć nasz router bezpośrednio kablem RJ45 do komputera z którego będziemy dokonywać zmiany w ustawieniach.

Producenci routerów WiFi udostępniają na stronach www, aktualizacje oprogramowania do swoich urządzeń.

Przed aktualizacją oprogramowania routera należy wykonać kopię ustawień. Dokonujemy tego w zakładce ( w przypadku TP-LINK ) System Tools - Backup & Restore - Backup, wybieramy miejsce docelowe pliku kopii i Save ( Zapisz )w większości przypadków plik nosi nazwę config.bin

Pobieramy najnowszy Firmware ze strony producenta i zapisujemy plik na dysku. Jeśli jest on spakowany musimy go rozpakować najlepiej do nowego folderu. Otwieramy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy adres dostępowy do routera np. 192.168.1.1, oraz użytkownika i hasło.

Przechodzimy do zakładki Firmware Upgrade i w oknie File wybieramy - Przeglądaj, w poszukiwaniu rozpakowanego pliku który zciągneliśmy ze strony producenta a następnie naciskamy - Upgrade.

Po zakończonym wgraniu firmware zgadzamy się na restart routera.

Teraz możemy przywrócić ustawienia konfiguracyjne naszego routera z pliku backupu z naszego dysku.

Przechodzimy na zakładkę System Tools - Backup & Restore - Restore, po czym wskazujemy lokalizację naszego pliku kopii ( config.bin ) - Restore.

Po tej operacji zgadzamy się na restart.

Ważne ! Niektóre aktualizacje nie wspierają przywracania ustawień ze starszych wersji oprogramowania , zatem należy zapisać tą konfigurację sieci ręcznie.

Notes:

This firmware can NOT restore any config-files from OLDER version firmwares. Please do any necessary note, upgrade this firmware and reconfigure the router again.

Linki do stron producentów z aktualnymi firmware.

TP-LINK

LinksysbyCisco

Netgear

Cisco

Edimax Technology

D-Link

Asus

Belkin

Pentagram

Modecom