Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

Utworzono: czwartek, 14 lipiec 2011

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego.

Jutro, 15 lipca 2011 roku przypada  Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego.

Co to oznacza dla nas, ogromnej grupy posiadaczy komórek - a jest nas około 6 mld, zapewne niewiele. Dzień jak codzień. Niewielki procent posiadaczy telefonów jeśli wogóle wie o takim dniu być może je wyłączy.

Jednak większość z nas, telefon traktuje jako narzędzie do pracy i nie wyobrażam sobie aby w jakiejś firmie wyłączono telefony. Była by to klęska dla firmy. Bardzo dużo ludzi na świecie zarabia "telefonem" i jeden dzień bez niego to duże straty. Nawet podczas wakacji, gdzie powinniśmy się wyluzować, na plaży nad morzem, deptaku czy w górach, wszędzie widzimy komórki w ręku.

To postęp cywilizacyjny nas zmusił do tego i chyba nic na dzień dzisiejszy tego nie powstrzyma.

Nie ma przekroju wiekowego w którym "używa" się mniej lub więcej telefonu. Wszyscy rozmawiają tak samo, więcej młodsi użytkownicy piszą SMS-ów a to z racji portfela lub wygody.

Idea samego dnia bez telefonu jest pozytywna. Naukowcy prześcigają się w badaniach o szkodliwości korzystania z telefonów komórkowych i tak:

W 2010 r. ukazało się największe dotąd badanie "Interphone". Przeprowadzono je w latach 2001-2004 w 13 krajach, m.in. w Kanadzie i Izraelu oraz państwach Europy Zachodniej, na grupie osób w wieku 30-59 lat, z których część zachorowała na guza mózgu. Z tych obserwacji nie wynika, że telefony komórkowe są szkodliwe. Badania nie są jednak w pełni wiarygodne.

Wykazano w nich, że ludzie często używający telefonów komórkowych (co najmniej pół godziny dziennie przez 10 lat), o 40 proc. są bardziej narażeni na glejaki, wyjątkowo niebezpieczne guzy mózgu. Ale jednocześnie w tych samych badaniach ustalono, że telefony komórkowe mogą zmniejszyć ryzyko glejaka, jak i oponiaka, łagodnego nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Z kolejnych badań opublikowanych przez "The American Journal of Epidemiology", które przeprowadzono w Izraelu, wynika, że częste używanie "komórek" o 58 proc. zwiększa groźbę zachorowania na nowotwór gruczołów ślinowych. Choroba uaktywnia się zwykle w szóstej lub siódmej dekadzie życia i jest raczej łagodna.

Wierzyć, nie wierzyć, prawda zawsze jest po środku. To wyłączamy ? Smile

Cytat zaczerpnięto z technowinki.onet